Aranżacja wnętrz dla początkujących

 

Zabierając się za wystrój swojego domu czy mieszkania często pojawia się wiele pytań i wątpliwości. Szczególnie jeśli nie mamy w temacie aranżacji wnętrz zbyt dużego doświadczenia. Chcąc mieć pewność, że wszystkie elementy wystroju będą ze sobą współgrały i stanowiły harmonijną całość możemy zdecydować się na sięgnięcie po pomoc fachowców – projektantów wnętrz i dekoratorów. Natomiast jeśli jesteśmy zdecydowani na spróbowanie własnych sił to warto zastosować się do kilku podstawowych zasad, które z pewnością ułatwią aranżację wnętrz wszystkim początkującym w tym temacie osobom.

Podstawowe zasady aranżacji wnętrz:

1. Wybierz najpierw meble – większość osób
zaczyna od malowania ścian a jest to niestety błąd i mocno ogranicza późniejsze możliwości dekoratorskie. Dodatkowo łatwiejszym zadaniem jest dobór odpowiedniej farby do koloru mebli niż odwrotnie.

2. Bierz pod uwagę funkcjonalność – każdemu z nas zależy na pięknie urządzonych pomieszczeniach jednak po pewnym czasie z pewnością pożałujemy kupowania designerskich przedmiotów, które są niepraktyczne. Pamiętaj, że dom ma być przede wszystkim komfortowym i wygodnym miejscem.

3. Kilka źródeł światła – dobre doświetlenie pomieszczeń jest niezwykle istotne dlatego warto zdecydować się na kilka źródeł światła a przy wyborze lamp kierować się nie tylko ich wyglądem ale również funkcjonalnością.

4. Meble nie muszą stać przy ścianie – mamy zwykle tendencję do ustawiania wszystkich mebli przy ścianie. Wcale nie musi tak być – to ustawienie często powoduje w pomieszczeniach efekt pustki i sprawia, że stają się one wizualnie „cięższe” niż są w rzeczywistości.

5. Obrazy – decydując się na powieszenie obrazów na ścianach dobierz odpowiednią wysokość (mniej więcej 150-160 cm od podłogi).

6. Nie kieruj się modą – jak wiadomo moda ma to do siebie, że szybko przemija dlatego warto decydować się na uniwersalne i ponadczasowe rozwiązania, które posłużą nam na długie lata.

7. Nie kopiuj gotowych rozwiązań – choć jest to kusząca opcja to jednak niekoniecznie korzystna. Gotowe rozwiązania zaprezentowane w katalogach wnętrzarskich są wprawdzie piękne ale niekoniecznie dopasowane do naszego trybu życia i pomieszczeń. Warto się inspirować jednak kopiowanie niekoniecznie zda egzamin.

Stosowanie się do powyższych rad z pewnością ułatwi Ci przemyślaną i funkcjonalną aranżację Twojego domu lub mieszkania.