Jak przedłużyć żywotność drewnianej podłogi?

Konserwacja drewnianej podłogi

Drewniana podłoga to ozdoba każdego domu. Piękne słoje i sęki nadają pomieszczeniu charakter, a dodatkowe drewniane dodatki ocieplają klimat domu. Jednak drewniana podłoga to nie tylko piękny element wykończenia mieszkania czy domu. To również wymagający materiał, którego odpowiednia pielęgnacja zapewni jego żywotność.

Po pierwsze – oczyszczanie

To podstawowy zabieg, od którego należy zacząć konserwację podłogi. Niewidoczne drobinki piasku to największy wróg drewnianej podłogi. Wcieranie go w podłoże powoduje mikrouszkodzenia, które systematycznie się powiększają. Dlatego najpierw należy oczyścić podłogę miękką miotłą z drobinek piasku, kurzu i innych nieczystości.

Po drugie – mycie

Drewniana podłoga nie lubi wody. Jej nadmiar powoduje pęcznienie desek i nieestetyczny wygląd. W tym celu stosuje się mop płaski, możliwie jak najmocniej wykręcony. Do mycia należy używać specjalnych środków przeznaczonych do tego rodzaju podłoża i w ilości identycznej, jak ta podana na opakowaniu. Najlepiej używać wody zimnej.

Po trzecie- osuszanie

Po oczyszczeniu i umyciu podłogi warto wytrzeć ją suchą ściereczką. Usunie się dzięki temu ewentualny nadmiar wody i nada podłodze połysk. Najlepsza do tego celu jest mikrofibra, która idealnie wchłania wodę i poleruje czyszczone powierzchnie.

Kilka dodatkowych rad

Drewniana podłoga jest oczywiście wytrzymała, jednak wymaga odpowiedniej i systematycznej pielegnacji. Warto przy jej wyborze kierować się kilkoma wskazówkami i decyzje podjąć już na etapie projektu wykończenia wnętrz. Twardość podłogi ma tu istotne znaczenie. Również ogrzewanie nie jest obojętne dla drewna. W sezonie grzewczym należy pamiętać o prawidłowej wilgotności w pomieszczeniach. Meble warto zabezpieczyć specjalnymi podkładkami filcowymi, dzięki czemu deski nie będą narażone na bezpośredni kontakt i unikniemy uszkodzeń. Jeśli w domu są dzieci i zwierzęta należy liczyć się z częstszymi zabiegami pielęgnacyjnymi, jeśli chcemy cieszyć się piękną drewnianą podłogą przez długi czas.